Довідка:Категорії

Як додати статтю в категоріюРедагувати

Щоб додати сторінку із будь-якого простору імен у категорію слід дописати тег категорії, наприклад:

[[Категорія:Назва категорії]]

Буде створено посилання на відповідну сторінку категорії із простору імен «Категорії».

 • Перед додаванням тегу категорії бажано виконати елементарний пошук сторінки Категорія:Назва категорії.
 • При створенні нових категорій та підкатегорій бажано звертати увагу на іншомовні вікі, а також додавати інтервікі.
 • При виникненні труднощів, запитань, відсутності необхідних категорій, звертайтесь за допомогою на сторінках порталу спільноти та запитів до адміністраторів.

Як правило, категорія містить частину яку можна редагувати, що зазвичай містить тег категорії вищого рівня. Якщо редагована частина відсутня, посилання на категорію буде оброблятися системою як звичайне посилання на неіснуючу сторінку, та при переході за посиланням користувач потрапить відразу на сторінку редагування.

Сторінка може бути віднесена до більш, ніж однієї категорії додаванням кількох тегів категорій. Посилання на категорії, до яких відноситься сторінка з’являються у спеціально відведеній області екрану, місцерозташування якої залежить від установок користувача. Теги категорій можуть бути розміщені у довільному місці тексту статті, як правило, їх додають у кінець статті перед інтервікі, щоб уникнути небажаного побічного впливу на розміщення тексту. Посилання на категорії з’являються у порядку їх слідування в тексті.

Списки статей, що відносяться до даної категорії ,сортуються на сторінці категорії автоматично, як правило за алфавітом за першою буквою назви статті. Якщо необхідно розмістити статтю в категорії за іншою літерою, при категоруванні слід вказати:

[[Категорія:Назва категорії|Літера або слово]], наприклад:
[[Категорія:Українські письменники]] — сортується за літерою «У»
[[Категорія:Українські письменники|П]] — сортується за літерою «П»
[[Категорія:Українські письменники|Письменники]] — сортується за літерою «П»

Сортування сторінок у категоріях за абеткою робиться вставкою |{{PAGENAME}} після назви категорії ось так [[Категорія:Назва категорії|{{PAGENAME}}]], або вставкою потрібної літери для сортування замість {{PAGENAME}}.

Додавання зображення у категорію є еквівалентним додаванню до категорії сторінки опису зображення.

ПідкатегоріїРедагувати

Додавання тегу категорії на сторінці опису категорії відносить категорію, що її сторінку Ви редагуєте до категорії, що вказана в тегу. Наприклад, Ви можете редагувати [[Категорія:Скандинавська міфологія]] та додати тег [[Категорія:Міфологія]]. Категорія «Скандинавська міфологія» стане підкатегорією категорії «Міфологія».

Сторінка опису КатегоріїРедагувати

Сторінка опису категорії складається із:

 • тексту, що Ви його можете редагувати
 • списку субкатегорій; також відображається їх кількість на сторінці; якщо вони відсутні, заголовок «Підкатегорії» та кількість не відображаються.
 • список сторінок у категорії, за винятком субкатегорій та сторінок опису зображень; їх кількість у списку; якщо категорія не містить статей, заголовок "Сторінки в категорії «Назва категорії» та кількість не відображаються.
 • список зображень із «марочками» (кількість не вказується), відображаються перші 20 символів імені файлу та його розмір. Ця секція не має свого заголовку та субзаголовків для кожної літери та візуально виглядає наче вона підпадає під заголовок попередньої секції.

Пункти списків містять посилання на відповідні сторінки, у випадку зображень це стосується як самого зображення, так і його сторінки опису.

У Вікіпедії перепосилання на категорію відображає тільки текст користувача.

Порядок списків, встановлення ключів сортуванняРедагувати

Кожен із трьох списків впорядковано за послідовністю ASCII:

!"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>[email protected][\]^_'abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~

із пробілом на початку послідовності. Кирилиця сортується за Юнікодівськими кодами:

ЄІЇАБВГДЕЁЖЗИЙКЛМНОПРСТУФХЦЧШЩЬЫЪЭЮЯабвгдеёжзийклмнопрстуфхцчшщьыъэюяєіїҐґ

Як легко помітити, це створює проблеми із сортуванням українського тексту за юнікодом, оскільки назви, що починаються на Є, І, Ї та Ґ будуть відсортовані некоректно. Розробники повідомлені про баг, та сподіваємось, вони його виправлять до того, як українська Вікіпедія обжене англійську за кількістю статей.

Якщо Ви хочете розмістити елемент списку відповідно до альтернативного імені/ключа сортування, додайте його у тег категорії: [[Категорія:назва категорії|ключ сортування]]. Наприклад, щоб додати статтю «Скандинавська міфологія» до категорії «Скандинавська міфологія», але хочете щоб ця стаття висвітлювалась на початку списку як головна стаття категорії. Наберіть «[[Категорія:Скандинавська міфологія|*]]».

Хоча це схоже на конвеєрний синтаксис для посилань, між ними є чітка різниця: другий елемент тегу для посилання є альтернативним іменем для сторінки на котрій він розміщений, тоді як другий елемент тегу категорії є альтернативним іменем для сторінки категорії. Ключ сортування повинен бути очевидним, інакше це призведе до труднощів із орієнтуванням на сторінці категорії, де статті виглядатимуть випадково розміщеними. Систему альтернативних ключів слід послідовно застосовувати до усіх статей категорії. Ключ сортування є чутливим до регістру, тому сторінка із тегом [[Категорія:Щось|Японія]] буде відсортована перед сторінкою із тегом [[Категорія:Щось|токіо]].

Щоб добитися коректно упорядкованого списку, будьте послідовними у використанні пробілів та відокремлюючих знаків. Наприклад, «А Я» із двома пробілами буде відсортовано перед «А А» з одним. Підкреслення у назві сторінки є еквівалентом пробілу, але у ключі сортування воно розглядається як окремий символ. Поширений ключ сортування для розміщення статей на початок списку у категорії це (*).

Використання параметру DEFAULTSORTРедагувати

В статтях, назва яких складається з двох або більше слів, можливо використання параметру {{DEFAULTSORT:}}, наприклад, {{DEFAULTSORT:Жукова Вулиця Київ}}. Порядок літер за алфавітом визначає порядок сортування статті в категоріях, в посиланнях на які в тексті статті немає ключа сортування.

Сортування виконується для всіх категорій сторінки (незалежно від кількості), в яких відсутній ключ сортування. Ключ сортування має пріоритет перед параметром DEFAULTSORT. Ключ сортування в такому разі можна використати для окримих категорій з відмінними параметрами сортування.

В разі застосування DEFAULTSORT небажане використання символів підкреслювання _ та інших спеціальних символів. Замість них використовуйте:

 • in de: ä → a, ö → o, ü → u, ß → ss
 • in fi: ü → y, é → e, ß → ss, etc.
 • in sv and fi is allowed ÅÄÖåäö
 • in cs is allowed čďěňřšťžČĎŇŘŠŤŽ
 • in da, no, nn is allowed ÆØÅæøå
 • in ro is allowed ăîâşţ
 • in ru: Ё → Е, ё → е

На одній сторінці не можна використовувати 2 різних параметра {{DEFAULTSORT:}}, включаючи динамічно включені шаблони та сторінки, оскільки п цьому випадку виникає помилка. В шаблонах, які динамічно включаються в інші сторінки рекомендується параметр (оператор) DEFAULTSORT включати в блок, відділений тегами <noinclude></noinclude>.

Ключі сортування для зображеньРедагувати

Зображення без ключів сортування сортуються у алфавітному порядку за ім’ям файлу, включаючи префікс «Зображення:». Тому для зображень слід використовувати префікс «Зображення:» у ключах сортування, інакше ці зображення опиняться на початку списку перед зображеннями «Зображення:А» або після «Зображення:Я». Або можна присвоїти усім зображенням ключ сортування. Подібні міркування стосуються усіх неголовних просторів імен, за винятком простору імен Категорій, де це прийнято щоб уникнути розміщення субкатегорій по замовчуванню під літерою «К».

Етикетки для списку зображеньРедагувати

Як згадувалось вище, перші 20 символів імені файлу зображення відображаються на сторінці категорії, із крапками в кінці назви якщо довша ніж 20 символів. Це може бути незручним, оскільки може бути складно відрізнити одне зображення від іншого по назві. Повні імена відображаються у плаваючому віконці та рядку статусу, в залежності від браузера, котрі можуть, наприклад, показати «%28» для "(". Тому зручнішим способом буде зважений вибір імен файлів (хіба що програмне забезпечення буде покращено у новіших версіях).

Посилання на категоріюРедагувати

Якщо Ви хочете встановити посилання на категорію не відносячи сторінку до цієї категорії, використайте наступний синтаксис тегу: [[:Категорія:Щось]] (де Щось є назвою категорії. Зверніть увагу на додаткову : перед «Категорія».

Існуючі категоріїРедагувати

Ви можете бачити наявні категорії для Вікіпедії тут: Special:Categories. Це список усіх категорій включаючи ті, що містять тільки субкатегорії або сторінки без додаткового тексту, у цьому випадку посилання на неіснуючу категорію з’являється як посилання на неіснуючу сторінку, на відміну від Special:Allpages для простору імен «Категорія», де відображаються тільки існуючі категорії.

Тег категорії в шаблоні та проблема кешуванняРедагувати

Якщо шаблон містить тег категорії, це не тільки розміщує цей шаблон у категорію, але також усі сторінки що використовують цей шаблон. Наприклад Шаблон:Інциклопедія належить до Категорія:Інциклопедія, разом із сторінками користувачів де вказано цей шаблон. Сторінка що містить шаблон відображатиме коректний список категорій, як ті що вказані на самій сторінці, так і ті що вказано у шаблоні. Але, додавання чи видалення тегу категорії в шаблоні не додасть та не вилучить сторінки, що його використовують, до категорії вказаної у шаблоні поки не станеться якесь редагування самої сторінки.

Іншими словами:

 • списки сторінок у категоріях що вказуються на самих сторінках є завжди коректні
 • списки сторінок у категоріях що вказані у шаблонах можуть бути неповними, та залежать від того чи редагувалися сторінки що використовують шаблон після додавання/видалення тегу категорії у шаблоні

Додавання тегу шаблону є очевидно редагуванням, тому проблема постає лишень у випадках коли шаблон редагували після того як він був доданий на сторінку. Можливим рішенням є зробити редагування для усіх сторінок, що використовують шаблон.

Ключі сортуванняРедагувати

Ключ сортування у тегу категорії в шаблоні застосовується як до шаблону так і до кожної статті що його використовує, тому він має сенс тільки якщо він залежить від змінної (наприклад PAGENAME), параметру, чи змісту шаблону.

Назва категорії, що залежить від шаблону чи параметруРедагувати

Назва категорії може залежати від шаблону чи параметру, так само як посилання.

Як помітити додавання до категоріїРедагувати

Перейшовши за посиланням «Пов’язані редагування» в панелі інструментів можна знайти сторінки, які було додано до категорії (як додаванням тегу на самій сторінці, так і додаванням шаблону, що містить тег категорії). Якщо було додано тег категорії до шаблону, список сторінок можна знайти непрямим чином, через список сторінок що використовують шаблон.

Як помітити видалення із категоріїРедагувати

На жаль не існує аналогічного способу виявити видалення із категорії.

Поради з категоризаціїРедагувати

Приховані категоріїРедагувати

Ресурси ІнтернетуРедагувати