Пізанська лікарня

Пізанська лікарня — робоча назва архітектурного проекту Білоцерківської міської лікарні № 2 ім. М. О. Семашка.

Нахил пізанської лікарні

В першій половині 1980-х років у Білій Церкві почались роботи по підготовці до будівництва нової лікарні. Цей процес контролювався посадовцями найвищого рівня, оскільки споруду вирішили зробити за ідеєю Миколи Семашка —- вже покійного на той час медика та політичного діяча. Суть його задуму полягала в тому, щоб на теренах СРСР побудувати мережу водонапірних башт, які б були неперпендикулярними до землі. Прототипом слугувала Пізанська вежа, про яку Семашко дізнався в 1900-х роках, перебуваючи у еміграції. Він вважав, що подібна споруда має бути біля кожного вокзалу, аби пересічний радянсикий громадянин відчував високий рівень культури в усіх без виключення куточках СРСР. Проте задум вченого не зацікавив партійне керівництво, оскільки воно більше переймалося революцією та, власне, створенням Радянського Союзу, план забудови якого розробляв Микола Олександрович.

Про ідею згадали майже через 80 років, коли суспільство вже не потребувало водонапірних башт. На концепцію споруди звернули увагу провідні інженери країни. Вони висловили припущення, що за такою схемою можна будувати не лише вежі, а й будь-які інші будівлі. Оскільки близилося 105-та річниця з дня народження великого лікаря Семашка, було прийнято рішення створити лікарню вищеописаної архітектури та назвати її його ім’ям. В остаточному проекті кут відхилення споруди від перпендикуляра землі дорівнював 5° (на 1,03° більше, ніж Пізанської вежі).

Після завершення будівельних робіт виявилось, що архітектура новобудови мало чим відрізняється від інших будинків у місті та не несе особливого культурного змісту. Тому від ідеї так званої «радянської пізанщини» на офіційному рівні відмовились. Але деякі поціновувачі європейського стилю в архітектурі досі продовжують використовувати описаний прийом на приватних ділянках при зведенні господарських споруд.